summarizing

Tuesday, 23 September 2014

eng 
It is a moment in the history of this blog, when I decided that I need to make some changes and start writing to you also in Polish. This diary of mine has loads of Polish readers and I wanted to do them all a favour. The text in Polish will be a free translation of this in the first column, and this is because Dipped in Rococo posts are mostly created inside of my head in English. Sometimes I will not write a literal translation, but things I will want to convey, you will be able to read in both languages :) After years of studying English, reading books and watching tv shows it's much easier for me to spread my wings when writing in that language. Frankly speaking, I've always had this dilemma, what language to write to you in.
Of course, I recon that nowadays everyone is trying their hand at learning English, but I did not want to separate myself from readers, who just don't feel so comfortable speaking it. So here I am! :) I'll try to stick to such form of the posts.

Thank you very much for a fairly large response below my last post (that I know wasn't anything special in the terms of analogue photography). Pictures come to an end, thoughts slowly pass onto a completely different track, associated with the university and how not to die this year.
Several images in this post I still have from Olsztyn, when summer was still in full swing and we decided to go for a walk. Resolutions for fall? At least five hours of sleep a day. Buying a new camera. 

If anyone is interested in exchanging banners, new free spots will be available soon, read more here
T A L K   T O   Y O U   S O O N!
pl
Nadszedł moment w historii tego bloga, kiedy zdecydowałam, że należy trochę się zmienić i zacząć pisać do Was także w języku polskim. Dużo osób z Polski tu zagląda i to właśnie dla nich. Teksty będą w wolnym tłumaczeniu z tego w pierwszej kolumnie, a to ponieważ zazwyczaj posty na Dipped in Rococo powstają w mojej głowie już po angielsku. Czasami nie będę pisać wszystkiego słowo w słowo, ale to co będę chciała przekazać, pojawi się w obu językach. Po latach nauki angielskiego, czytania książek i oglądania seriali, dużo łatwiej jest mi rozwinąć skrzydła podczas pisania właśnie w tym języku. Szczerze mówiąc, zawsze miałam ten dylemat, w jakim języku do Was pisać. Oczywiście myślę, że teraz już wszyscy próbują swoich sił w angielskim, ale nie chciałam zamykać sobie dojścia do czytelników, którzy po prostu nie czują się z nim dobrze. Tak więc jestem! :) I postaram się być w tej formie już zawsze.

Bardzo dziękuję za dość duży odzew pod moim ostatnim postem, który dobrze wiem, że nie powalał pod analogowym względem. Zdjęcia się kończą, myśli powoli przechodzą na zupełnie inne tory, związane z uczelnią i tym, jak nie zginąć w tym roku.
Kilka zdjęć w tym poście zostało mi jeszcze z Olsztyna, kiedy lato nadal trwało w najlepsze i zdecydowałyśmy się na spacer. Postanowienia na jesień? Przynajmniej 5 godzin snu dziennie. Kupienie nowego aparatu. 

Jeśli ktoś jest zainteresowany wymianą banerów, to niedługo zwalniają się darmowe miejsca na taki barter, doczytajcie sobie tutaj.
D O   U S Ł Y S Z E N I A !

I remember how extremely annoying it was to be doing my rounds around that lake during our PE classes, I swear life gets better after high school.
Pamiętam, jak irytujące było bieganie wokół tego jeziora jeszcze podczas lekcji w-f, przysięgam, życie po liceum staje się lepsze.25 comments:

 1. Lovely place and lovely photos, of course!

  For a period of time, I felt I had to produce certain content for my blog because I thought that was what people wanted to see/read. After a while, I got bored, rediscovered analog photography, lost readers in the process, but feel way more happy with what I do. So, all this to say you should do whatever you feel like doing :)

  ReplyDelete
 2. I always have this dilemma too. I'm Italian and I post in English. Sometimes I write directly in English, sometimes I write in Italian and then translate. It really depends on what feels natural to me. My English is not as good as I wish, but I don't mind it. For the moment I don't feel to write in Italian too, but maybe a day...

  ReplyDelete
 3. zdjęcia są magiczne :)
  super że zaczęłaś pisać również po polsku :)
  a tak odchodząc od tematu notki to bardzo mi się podoba twoje logo bloga!

  ReplyDelete
 4. Your pictures are absolutely beautiful!! So lovely! It's great that you're writing in Polish too! If I knew another language I would write in that language too!
  ~Sara
  Sincerely, Sara

  ReplyDelete
 5. That is really kind of you that you are writing in Polish too for Polish readers! Lovely pictures.

  Katrina Sophia

  ReplyDelete
 6. Love your photos! And I love that you're writing in two languages. I think that it's so nice of you to do that. I wish I could understand Polish to see how the ideas translate in different languages :)

  ReplyDelete
 7. Dzięki za komentarz ;)
  Jak zawzze rewelacyjne zdjęcia!!! :)

  http://mademoisellejuliet.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Beautiful thoughts and photographs, Kasia!
  Polish language is truly fascinating to listen to - I wish I could understand it!

  ReplyDelete
 9. I think it's great that you're also writing in Polish, even though I don't know Polish haha. I wish I knew a second language as well as you know English!

  ReplyDelete
 10. Doing rounds in the lake for PE class seems cool though. But yeah, life definitely gets better after highschool. Also supporting your decision to write in your language, makes me think about the same thing. I love the idea of speaking/writing English so fluently that it comes natural. But hate that I'm getting a bit rusty in my own language (like how?).

  ReplyDelete
 11. Pisanie w obu językach na pewno jest przydatne. Każdy raczej zna angielski i nie powinien mieć ze zrozumieniem przynajmniej co drugiego słowa problemu, ale takie rozwiązanie jest na pewno dobre :)

  ReplyDelete
 12. I am actually envious of your PE classes around that lake! <3

  ReplyDelete
 13. Fantastic photos and really interesting that you write in both languages too - you're so good!!

  ReplyDelete
 14. wow that's awesome! you can write in two languages so well. :)

  ReplyDelete
 15. I like that you write in both English and Polish, even though I don't speak Polish. English is only my second language, too, but sometimes (... most of the time) I find it much easier to talk and write in English. How does that even happen!?

  Beautiful photos as always. So jealous of your photography skills!

  ReplyDelete
 16. jaki piękny wygląd bloga! muszę tutaj zostać na dłużej!

  ReplyDelete
 17. Sometimes I also think about what language I can use to write in my blog. So, I'm using my mother language - portuguese - but I want to write in english to reach more people and practice my english too :)

  Thanks for visiting my blog! Your blog and your photos are amazing!

  ReplyDelete
 18. I like that you finally decided to write in Polish! I think it's important to exercise your mother tongue, even when you're got an online personality. It's beautiful, Kasia x

  LUCID STARS

  ReplyDelete
 19. Good thought on posting in two different languages.:)

  I would really love to exchange banners, but maybe when I've successfully migrated to Wordpress. Can't wait!

  Also, PE at the lake? Wow! That's kind of fun.. I think. :p

  ReplyDelete
 20. Fajnie, że jest i po polsku :) A ja akurat liceum najlepiej wspominam, chyba lepiej niż całe studia :)

  ReplyDelete
 21. Piękne zdjęcia!! Musisz zadbać o sen, kochana, bo się wykończysz. :)

  ReplyDelete
 22. O jejku, zakochałam się w Twoim blogu.. Jego estetyka jest tak zachwycająca. Dołączam do grona obserwatorów i na pewno kiedy pojawi się u mnie post z ulubieńcami wspomnę o Tobie. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 23. Wonderful pictures! I have a nikon d600 and love to shoot, but I'm always so impressed with people that use film! Beautiful!!!
  melanie @ meandmr.com

  ReplyDelete

© Dipped in Rococo ~ lifestyle in analog Maira Gall.